2021-05-21

Horsens IC vinder finale 4 og holder liv i DM-håbet

Bakken Bears kunne med en sejr i fredagens DM-finale sikre sig klubbens femte danske mesterskab, men efter en flot forsvarsindsats fik Horsens IC fremtvunget en femte finalekamp mandag i Aarhus. Bakken Bears fører serien, der spilles bedst af syv, med 3-1.

Første periode var helt lige, men herfra stod der stort set kun Horsens IC på kampen. Især i slutningen af anden periode og i fjerde periode var HIC dominerende mod et Bakken Bears-hold, der periodevist virkede rådvildt. Efter HIC-føring på 44-31 ved pausen fik Bears ellers slået tilbage og reduceret til 64-61 i starten af fjerde quarter, men et par store spil af Vedran Borovcanin og David Efianayi gav HIC fornyet tro på tingene.

Det lykkedes for hjemmeholdet at få Bakken Bears til at skyde elendige procenter. Blot 18% (7/38) bag trepointslinien vinder ingen kampen.

Inden kampen blev QJ Peterson kåret som Basketligaens mest værdifulde spiller, og han blev også topscorer for Bakken Bears med 20 point, mens Ryan Evans scorede 12. For Horsens IC scorede Gage Davis 23 point og han supplerede med imponerende 14 rebounds.

Den femte DM-finale spilles mandag kl. 18:30 i Vejlby-Risskov Hallen.

BEARS UDE AF POKALEN
06 dec 2025

BEARS UDE AF POKALEN

Det blev tæt, men Svendborg Rabbits var for stærke og vandt 73-70 i pokalkvartfinalen...
OGUNDIRAN TIL GRÆKENLAND
04 dec 2025

OGUNDIRAN TIL GRÆKENLAND

Jordan Ogundiran havde en forrygende FIBA Europe Cup-kampagne for Bakken Bears, og det har...
FLOT KAMP, SIKKER SEJR!
03 dec 2025

FLOT KAMP, SIKKER SEJR!

Bakken Bears stemplede ind efter landsholdsvinduet med en sikker sejr i Vejen. Bears vandt...
𝐎𝐍𝐒𝐃𝐀𝐆𝐒𝐓𝐔𝐑 𝐓𝐈𝐋 𝐒𝐘𝐃𝐉𝐘𝐋𝐋𝐀𝐍𝐃
03 dec 2025

𝐎𝐍𝐒𝐃𝐀𝐆𝐒𝐓𝐔𝐑 𝐓𝐈𝐋 𝐒𝐘𝐃𝐉𝐘𝐋𝐋𝐀𝐍𝐃

BK Vejen er modstanderen, når Bakken Bears-bussen triller nedad E45 - og lidt indad...
NEWS ARCHIVE