Det dansk-ungarske opgør

Nu da den hjemlige sæson er i fuld sving og det svigende nederlag i Champions League til cyprioterne fra Keravnos Strovolou er kommet lidt på afstand, er det nu på tide at tage imod ungarske BC Egis Körmend på hjemmebane onsdag d. 23 oktober i Bears’ første kamp i denne sæsons FIBA Europe Cup.

Körmend er blevet spået som det stærkeste hold i Bears’ gruppe, som også tæller finske Kataja og polske Legia Warszawa, med en stærk international profil med de tre amerikanere Jordon Varnado, Frank Turner og Travis Taylor i spidsen. Det ungarske mandskab er især kendt for deres intensitet i forsvaret, deres atletiske kunnen og deres reboundspil – det er især på disse fronter, Bears’ ikke må lade sig kue.

Bears’ egne styrker i både forsvarsspil og angreb med høj intensitet og tempo lover masser af spænding og drama, når de to hold tørner sammen. Head Coach Steffen Wich mener, at der er gode chancer, hvis vores Bjørne bevarer fokus på banen og spiller deres spil – noget der til tider manglede i sidste opgør mod Keravnos.

Dette opgør fungerer også som det første mod indfrielsen af den internationale succes, Bears har arbejdet hårdt for i tidligere sæsoner, så der er blevet set masser af video af modstanderen og trænet hårdt, så vi kan få vendt snuderne mod international succes igen i denne sæson.

Tip-off er på onsdag kl. 18.30 i Vejlby-Risskov Hallen. Billetter kan købes på https://billet.bakkenbears.com/

 

Donar 8
HÅRD SEJR PÅ NØRREBRO
15 mar 2026

HÅRD SEJR PÅ NØRREBRO

Kønt var det ikke, men Bakken Bears fik en vigtig sejr med hjem fra...
TOPOPGØR I AARHUS
15 mar 2026

TOPOPGØR I AARHUS

Torsdag aften er der igen topbasket i Sparekassen Danmark Basketball Center, når vi tager...
TUREN GÅR TIL NØRREBROHALLEN
14 mar 2026

TUREN GÅR TIL NØRREBROHALLEN

Søndag eftermiddag går turen til hovedstaden, hvor endnu en vigtig kamp i Basketligaens mesterskabsspil...
REVANCHE EFTER FLOT KAMP
12 mar 2026

REVANCHE EFTER FLOT KAMP

Bakken Bears indledte Basketligaens mesterskabsslutspil med et nederlag mod Svendborg i mandags, men allerede...
NEWS ARCHIVE