Magnus Møllgaard ”Årets Unge spiller”

Bakken Bears’ Magnus Møllgaard er blevet kåret som den bedste ”unge spiller” i Basketligaen 2020/21. Det er alle spillerne i Basketligaen, der har kåret den 20 årige forward.

Magnus Møllgaard har inden finaleseriens start spillet 12 kampe for Bears Academy og 27 for Bakken Bears i denne sæsons Basketliga. Især fra medio februar til medio marts var Magnus Møllgaard flyende. Her blev det til hele fire kampe, hvor han scorede 20 point eller flere.

Bakken Bears- og Bears Academyspilleren Mads Bro Hansen blev nummer tre i afstemningen, mens Copenhagens Bakary Dibba blev nummer to.

Det er blot anden gang en Bakken Bears-spiller vinder prisen. Den første var Sylvester Berg, der blev kåret som den bedste unge spiller i 2018/19-sæsonen.

 

MagnusMoellgaard
POTENTIEL AFGØRENDE SEMIFINALEKAMP VENTER MANDAG
01 maj 2026

POTENTIEL AFGØRENDE SEMIFINALEKAMP VENTER MANDAG

Efter en flot udebanesejr er det blevet tid til en potentiel afgørende 3. semifinalekamp...
OVERBEVISENDE INDSATS – 2-0
30 apr 2026

OVERBEVISENDE INDSATS – 2-0

Bakken Bears fik en storsejr i den anden DM-semifinale mod Horsens IC. Bears vandt...
BEARSSEJR EFTER TOUGH KAMP
27 apr 2026

BEARSSEJR EFTER TOUGH KAMP

Bakken Bears vandt 89-79 i den første DM-semifinale mod Horsens IC, og bjørnene tager...
NU KAN DU BLIVE BEARS OFFICIAL MEMBER
25 apr 2026

NU KAN DU BLIVE BEARS OFFICIAL MEMBER

Til kampen i arenaen annoncerede vi et helt nyt og spændende tiltag i Bakken...
NEWS ARCHIVE