Sahlertz bliver i Aarhus

En af de mest rutinerede Bakken Bears-spillere, Morten Sahlertz, har forlænget sin aftale med klubben, så han også spiller for bjørnene i de kommende to sæsoner. 28-årige Sahlertz har allerede spillet 356 kampe for Bakken Bears, som han har vundet seks danske mesterskaber med, det seneste i maj 2017.

Morten Sahlertz debuterede for Bakken Bears i efteråret 2006 og har med undtagelse af en sæson i Horsens IC (2010/11) og en i Tromsø (2011/12) spillet for klubben lige siden.

Sahlertz har tegnet en to-årig aftale med bjørnene, så han kommer til at være med på yderligere europæiske togter. Bakken Bears skal igen i efteråret 2017 deltage i kvalifikationen til Basketball Champions League.

’Jeg forventer at det bliver endnu en spændende sæson, hvor vi kan være med i kampen om DM-guldet. Derudover vil vi gøre alt hvad vi kan for at kvalificere os til Basketball Champions League og eventuelt gøre det lidt bedre end i år, hvis vi gør’, siger Morten Sahlertz.

’Morten Sahlertz er indbegrebet af stabilitet og sikkerhed i forhold til niveau til både træning og kamp. Med Morten ved man altid hvad man får, og han er med til at sikre, at vi holder et stabilt, højt niveau’, siger sportsdirektør Michael Piloz.

 

Sahlertz
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND
10 feb 2026

STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND

På fredag tager vi mod hovedstaden, hvor der venter et opgør mod BC Copenhagen....
NEWS ARCHIVE