Sikker sejr i Herlev

Der var comeback til Darko Jukic i lørdagens Basketligakamp i Herlev, da BMS Herlev Wolfpack blev besejret 103-77. Det var Bakken Bears’ niende sejr i ti kampe, og dermed bevarer bjørnene førstepladsen i Basketligaen weekenden over.

Fra starten af kampen sendte Bears signal om, at det ikke skulle være spænding kamp. Bears kom foran 11-2 og 18-4. Trods et 7-0 run til hjemmeholdet var bjørnene i kontrol resten af første periode, der blev vundet 30-13. I anden periode kom hjemmeholdet bedre med, orkestreret af en velspillende August Haas, der nåede 14 point, alle i første halvleg, inden han måtte udgå med en skade. For Bears var Ryan Evans mest scorende med 13 point i pausen, hvor udeholdet førte 55-38.

Efter pausen var kampen på cruise control. For Bears var Tylor Ongwae og Deshawn Stephens mest scorende efter pausen, og Anton Harbo supplerede med beslutsomt spil. Bears sluttede fint af med højt tempo og vandt slutteligt 103-77.

Mest scorende for Bears var Ryan Evans og QJ Peterson, der scorede 17 point. Sidstnævnte supplerede med 10 rebounds. Deshawn Stephens 16, Tylor Ongwae scorede 14 (og tog ni rebounds), og Anton Harbo scorede 12. Mest scorende for hjemmeholdet var Devin Thomas, der scorede 15 point.

Næste opgave for Bakken Bears er om syv dage. BK Amager gæster Vejlby-Risskov Hallen lørdag kl. 15:00.

 

22
BEARSSEJR EFTER TOUGH KAMP
27 apr 2026

BEARSSEJR EFTER TOUGH KAMP

Bakken Bears vandt 89-79 i den første DM-semifinale mod Horsens IC, og bjørnene tager...
NU KAN DU BLIVE BEARS OFFICIAL MEMBER
25 apr 2026

NU KAN DU BLIVE BEARS OFFICIAL MEMBER

Til kampen i arenaen annoncerede vi et helt nyt og spændende tiltag i Bakken...
OSCAR JØRGENSEN FORLÆNGER I BAKKEN BEARS
23 apr 2026

OSCAR JØRGENSEN FORLÆNGER I BAKKEN BEARS

Se vores nyeste YouTube-video for at høre, hvad Oscar siger omkring flytning af hjemmebane...
NU GÅR SEMIFINALERNE I GANG
23 apr 2026

NU GÅR SEMIFINALERNE I GANG

På mandag tager vi hul på DM-semifinalerne, når vi byder Horsens IC velkommen i...
NEWS ARCHIVE