Titelforsvar indledt med sejr

Bakken Bears indledte titelforsvaret i Basketligaen med en sejr på 105-55 over Copenhagen Basketball.

Bears var uden skadede Darko Jukic og Ryan Evans, hvilket gav debut til 18-årige Mads Bro og blot anden kamp til Gustav Rønneholt – og samtidig startplads til Magnus Møllgaard.

Copenhagen kom fint fra start og satte tonen i de første fem minutter. Copenhagen var foran 15-7, men herefter stod der Bears på det hele. Bjørnene førte 23-19 efter første periode, og i anden periode fik københavnerne ikke et ben til jorden. Bears vandt anden periode 34-4 og førte dermed 57-23 ved pausen.

Efter pausen var det Deshawn Stephens, der dominerede. Han scorede bjørnenes første 12 point i tredje periode. Anden halvleg bar præg af at kampen var afgjort og københavnerne kom bedre med i anden halvleg.

QJ Peterson var med sine 27 point den mest scorende i kampen, og Deshawn Stephens supplerede med en imponerende statline: 20 point på 13 skud, 12 rebounds og 5 assists. Magnus Møllgaard kvitterede for startpladsen med 13 point. For Copenhagen scorede Pat Burke 16 point og han tog også 8 rebounds.

Bakken Bears skal igen i ilden onsdag, når turen går til Værløse.

 

Morten Sahlertz Fotograf Per Bille 01632
BEARS ÅBNER LIGAEN MED EN SEJR
24 sep 2026

BEARS ÅBNER LIGAEN MED EN SEJR

Bakken Bears åbnede sin 2026/27-sæson i Basketligaen med en sejr over Horsens IC. Bears...
JAGTEN PÅ NYE TRUMFER
21 sep 2026

JAGTEN PÅ NYE TRUMFER

Så er der endelig basket i Sparekassen Danmark Basketball Center igen, når Bakken Bears...
BAKKEN BEARS UDE AF BCL
18 sep 2026

BAKKEN BEARS UDE AF BCL

𝐁𝐚𝐤𝐤𝐞𝐧 𝐁𝐞𝐚𝐫𝐬 𝐮𝐝𝐞 𝐚𝐟 𝐁𝐂𝐋 Bakken Bears kommer ikke til at spille Basketball Champions League...
FINSK MODSTAND I SEMIFINALERNE MOD BCL
17 sep 2026

FINSK MODSTAND I SEMIFINALERNE MOD BCL

De finske mestre Salon Vilpas er Bakken Bears’ modstandere i semifinalen i Basketball Champions...
NEWS ARCHIVE