TALENT MED I BEARSTRUPPEN

Bakken Bears har indlemmet ungt talent i Bearstruppen. Mathias Thibault kommer fra Bakken Bears’ talentakademi, EBAA, og skal træne med bjørnene i sæsonen 2014/15. Thibault får dobbeltlicens, og skal primært spille kampe i 1. division.

Mathias Thibault er en 19-årig guard, der har fået sin basketballmæssige opdragelse i Solrød Comets. Mathias har efter to år på Efterskolen ved Nyborg været en del af Bakken Bears’ talentakademi, EBAA, hvor head coach Mads Sigersted og hans mandskab har arbejdet med Mathias.

Mathias Thibault har i august måned trænet med Bakken Bears og gjort det så godt, at der nu er blevet en plads til ham i Bears-truppen, der i alt er på 16 spillere.

Af disse 16 er der ni erfarne spillere og syv unge (20 år eller yngre). Dog er to spillere (Søren Ege og Simon Bjørnebo) langtidsskadede med hhv. en brækket tå og en brækket fod.

Mathias Thibault får dobbeltlicens så han kan spille 1. division med EBAA, hvor han også skal spille U19-kampe.

 

MathiasThibault spillerpres2014.w1170.h440.crop
STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER
10 okt 2025

STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER

Efter to sæsoner i britisk basketball skal den amerikanske point guard Ian DuBose den...
DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE
09 okt 2025

DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE

Så man kampen mod Bears Academy tirsdag, lagde man formentlig også mærke til, at...
FJERDE SEJR I FIRE KAMPE
07 okt 2025

FJERDE SEJR I FIRE KAMPE

Bakken Bears fik en sikker sejr over Bears Academy i holdets fjerde kamp i...
OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR
03 okt 2025

OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR

Et veloplagt Bakken Bears-hold fik sendt BK Amager tilbage over Storebæltsbroen efter hjemmeholdet vandt...
NEWS ARCHIVE