Bakken Bears slår sensationelt belgiske Spirou Charleroi i første opgør

Bakken Bears leverede onsdag aften en mindre sensation, da man på udebane slog det belgiske storhold fra Spirou Charleroi på udebane med 59 – 61 i den første af to kampe i Champions League-kvalifikationens anden runde.

Opgøret var en meget lavtscorende affære med mange fejl fra begge mandskabers side. Danskerne spillede dog en fantastisk defensiv kamp, der gjorde det vanskeligt for det belgiske klassemandskab at score point. Der er tale om en ekstraordinær præstation, når man holder den traditionsrige klub fra Spirou Charleroi nede på 59 point og ender med at tage sejren på udebane. Associated head coach Mathias Bach udtalte inden kampen, at belgierne skulle betragtes som storfavoritter til opgøret grundet sine store individuelle kvaliteter og store budget. Træneren udtalte i forlængelse af dette, at Bakken Bears ville gøre alt i sin magt for at skabe et resultat, da man ved tidligere lejligheder har skabt store overraskelser i sidste års FIBA Europe Cup.

Bakken Bears har i den grad overrasket endnu engang på den europæiske scene, og der venter et yderst nervepirrende returopgør i Vejlby-Risskov Hallen lørdag klokken 14:00. Kan Bakken Bears levere endnu en overraskelse og få endnu en sejr eller tabe med mindre end to point, så forsætter det europæiske eventyr og drømmen om Champions League.

Læs hele referatet

ongwae 1
SCHWARTZ SKIFTER TIL BEARS ACADEMY
23 feb 2026

SCHWARTZ SKIFTER TIL BEARS ACADEMY

Bakken Bears' center, Simon Schwartz, skifter til Bears Academy for resten af sæsonen. "Simon er...
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
NEWS ARCHIVE