Hæderligt nederlag i Horsens

Bakken Bears uden en stribe profiler tabte 75-86 i fredagens Basketligakamp mod Horsens IC efter en kamp, hvor 39-årige Chris Christoffersen blev noteret for en double-double og de to 18-årige Liam Churchill og Magnus Møllgaard leverede flotte præstationer.

Bears-trænerteamet havde valgt ikke at spille seks spillere fra den normale rotation, men alligevel kom Bears glimrende fra start. Bjørnene kom foran 18-10, men efter en timeout til hjemmeholdet satte Vedran Borovcanin gang i publikum med to treere. Stillingen var 20-20 efter første periode. Anden periode startede ensidigt med HIC som toneangivende. Hjemmeholdet kom foran 35-24 inden Bears kom i gang. Et par fine trepointscoringer af Morten Sahlertz fik skåret HIC-føringen til kun at være på seks point, men HIC fik scoret til 49-40 samtidig med slutsignalet.

Tredje periode startede endnu mere ensidigt end anden havde været. HIC kom foran 68-46, men med de to U19-spillere Møllgaard og Churchill på banen fik Bears sat gang i et comeback. IC var foran 72-56 inden sidste periode, og i sidste quarter startede Bears med et 6-0 run. En trepointscoring af Tobin Carberry satte gang i det der skulle have været det sidste lille comeback. Desværre missede Carberry et trepointskud ved stillingen 71-77 og så viste Borovcanin og Callison, at hjemmepublikum skulle have sejren. Bears fik reduceret til 75-86, men kom ikke tættere på.

Hayden Dalton blev mest scorende med 15 point, mens Chris Christoffersen supplerede med 13 point og 10 rebounds – han er givetvist den ældste spiller, der har haft en double-double i Basketligaen.

Næste opgave for Bakken Bears er onsdagens returkamp i FIBA Europe Cup 1/8-finalerne mod Ironi Ness Ziona i Israel.

Topbasket i (u)hyggelige rammer
28 sep 2023

Topbasket i (u)hyggelige rammer

Det er tid til at finde jeres mest skræmmende kostumer frem, når uhyggen sænker...
Nederlag til Norrköping betyder FIBA Europe Cup i denne sæson
27 sep 2023

Nederlag til Norrköping betyder FIBA Europe Cup i denne sæson

Bakken Bears spiller FIBA Europe Cup i sæsonen 2023-24. Det står klart efter et...
Næste forhindring før Champions League er de svenske mestre
26 sep 2023

Næste forhindring før Champions League er de svenske mestre

Efter en flot sejr i første Champions League kvalifikationsrunde imod KB Peja fra Kosovo...
BearsPLUS med stil hos Rosborg Møbler
26 sep 2023

BearsPLUS med stil hos Rosborg Møbler

Tirsdag 26. september var Rosborg Møbler værter for BearsPLUS netværket - og de var...
NEWS ARCHIVE