Sjællandskamp fredag

Der er tre kampe på fem dage på Bearsmenuen – efter onsdagens nederlag i Tyskland, gælder det to kampe mod Værløse fredag og søndags. Fredagsudflugten går til Søndersøhallen, mens det søndag er Bakken Bears, der tager imod.

De to kampe er den anden og tredje kvartfinalekamp i serien, der spilles bedst af fem. Bakken Bears vandt det første opgør 107-81 og har dermed chancen for at gå i DM-semifinalen, men det forudsætter at begge opgør vindes.

Den første kamp blev vundet efter en imponerende første halvleg, som Bears vandt 64-33 inden Værløse faktisk vandt anden halvleg. I anden halvleg måtte Værløse endda undvære holdets topscorer, Richard Granberry, der måtte forlade banen efter en diskvalifikation.

Topscorer for Værløse blev den unge guard, Asbjørn Nerlov, der scorede 16 point. For Bears scorede Ryan Martin 18 point.

Bakken Bears skal rejse sig efter holdet onsdag blev slået ud af FIBA Europe Cup. Efter nederlaget kan Bears nu fokusere 100% på at genvinde den danske mesterskabstitel.

Der er tip off i Søndersøhallen kl. 18:30 – søndagens opgør spilles kl. 16:00 i Vejlby-Risskov Hallen. Begge kampe kan ses på Fanseat.

Topbasket i (u)hyggelige rammer
28 sep 2023

Topbasket i (u)hyggelige rammer

Det er tid til at finde jeres mest skræmmende kostumer frem, når uhyggen sænker...
Nederlag til Norrköping betyder FIBA Europe Cup i denne sæson
27 sep 2023

Nederlag til Norrköping betyder FIBA Europe Cup i denne sæson

Bakken Bears spiller FIBA Europe Cup i sæsonen 2023-24. Det står klart efter et...
Næste forhindring før Champions League er de svenske mestre
26 sep 2023

Næste forhindring før Champions League er de svenske mestre

Efter en flot sejr i første Champions League kvalifikationsrunde imod KB Peja fra Kosovo...
BearsPLUS med stil hos Rosborg Møbler
26 sep 2023

BearsPLUS med stil hos Rosborg Møbler

Tirsdag 26. september var Rosborg Møbler værter for BearsPLUS netværket - og de var...
NEWS ARCHIVE