Sikker sejr i Herlev

Der var comeback til Darko Jukic i lørdagens Basketligakamp i Herlev, da BMS Herlev Wolfpack blev besejret 103-77. Det var Bakken Bears’ niende sejr i ti kampe, og dermed bevarer bjørnene førstepladsen i Basketligaen weekenden over.

Fra starten af kampen sendte Bears signal om, at det ikke skulle være spænding kamp. Bears kom foran 11-2 og 18-4. Trods et 7-0 run til hjemmeholdet var bjørnene i kontrol resten af første periode, der blev vundet 30-13. I anden periode kom hjemmeholdet bedre med, orkestreret af en velspillende August Haas, der nåede 14 point, alle i første halvleg, inden han måtte udgå med en skade. For Bears var Ryan Evans mest scorende med 13 point i pausen, hvor udeholdet førte 55-38.

Efter pausen var kampen på cruise control. For Bears var Tylor Ongwae og Deshawn Stephens mest scorende efter pausen, og Anton Harbo supplerede med beslutsomt spil. Bears sluttede fint af med højt tempo og vandt slutteligt 103-77.

Mest scorende for Bears var Ryan Evans og QJ Peterson, der scorede 17 point. Sidstnævnte supplerede med 10 rebounds. Deshawn Stephens 16, Tylor Ongwae scorede 14 (og tog ni rebounds), og Anton Harbo scorede 12. Mest scorende for hjemmeholdet var Devin Thomas, der scorede 15 point.

Næste opgave for Bakken Bears er om syv dage. BK Amager gæster Vejlby-Risskov Hallen lørdag kl. 15:00.

 

22
STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER
10 okt 2025

STÆRKT BEARS-SAMMENHOLD SIKRER ØKONOMI TIL NY AMERIKANSK SPILLER

Efter to sæsoner i britisk basketball skal den amerikanske point guard Ian DuBose den...
DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE
09 okt 2025

DARKO JUKIC UDE MED HÅNDSKADE

Så man kampen mod Bears Academy tirsdag, lagde man formentlig også mærke til, at...
FJERDE SEJR I FIRE KAMPE
07 okt 2025

FJERDE SEJR I FIRE KAMPE

Bakken Bears fik en sikker sejr over Bears Academy i holdets fjerde kamp i...
OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR
03 okt 2025

OVERBEVISENDE FREDAGSSEJR

Et veloplagt Bakken Bears-hold fik sendt BK Amager tilbage over Storebæltsbroen efter hjemmeholdet vandt...
NEWS ARCHIVE