BEARS SPISTE LIONS I OVERTIDSDRAMA
Oprettet 21/10 2026Bakken Bears skulle forsøge at følge op på den fine udesejr over Lions fra Genève forleden. Onsdag var det et nyt hold løver, denne gang fra Azerbaijan, der stod på den anden side af midterlinjen.
I en jævnbyrdig start, hvor holdene skiftedes til at føre, og hvor intensiteten var stor, var det gæsterne fra Landau Lions, der først tog teten. Forsvaret havde svært ved at holde styr på gæsternes Arnas Sakenis, der efter de første to perioder stod noteret for hele 16 af udeholdets 37 points.
Hos Bears var spillet en smule præget af høj intensitet og svære afslutninger men også til tider fine angrebsmomenter, hvor navnlig Binet viste sig frem. Sammen med Myles Corey var han Bears’ topscorer i første halvleg hver med syv point.
I tredje periode kom Bears ud med ny energi og først Ian Dubose og siden Magnus Møllgaard satte to treere, der for første gang i et stykke tid fik Bakken i front og gæsternes Lions i en tidlig timeout. Endnu et momentumskifte.
Hen mod slutningen af 3. periode var det igen tilbage til, at holdene på skift tog føring. Masser af spænding for de fremmødte i Sparekassen Danmark Basketball Center, der kunne se deres helte føre med tre points 62-59 inden sidste periode.
I midten af 4. periode havde Bakken Bears flere muligheder for at slå et hul på 5-6 points, men mulighederne blev formøblet og i stedet var det gæsterne, der igen tiltvang sig overhånden. Tre minutter uden point til hjemmeholdet i midten af 4. periode før Rombley endelig med fire minutter og tyve kunne trille et lay up i kurven. Heldigvis for Bears var det heller ikke fordi Lions bed alt for meget fra sig offensivt. Minus 1 for Bears med fire minutter igen.
Det var tydeligt på det her tidspunkt, at det nok blev marginalerne, der ville afgøre om det var Bears eller Lions, der skulle løbe med sejren.
Med godt halvandet minut igen er Bears oppe med tre, og så er det en dårlig idé at lave skridt, hvis man vil hente den føring. Det var imidlertid det, som gæsternes Frazier gjorde, og bagefter gjorde han sig skyldig i en fejl. Rombley satte begge straffeforsøg, og så lugtede det pludselig af hjemmesejr i Vejlby.
Men som så mange gange før i kampen: Momentumskifte. Myles Corey med boldtab i offensiven med et minut tilbage på uret. Og det blev helt tæt til sidst. Med 2,4 sekunder igen udligner gæsterne ved Jordan Perkins. På trods af et behjertet trepoint-forsøg fra Myles Corey, så ender det med det, som næsten stod skrevet i kortene ved halv tid:
Overtidsbasket i Aarhus!
Og som i de fire øvrige perioder, så var det tæt. Med 18 sekunder tilbage kunne Shaquille Rombley dunke bolden i kurven til en smal ét-pointsføring. Lions kunne dog i deres angreb ikke beslutte sig for at sende bolden mod kurven, og dermed kunne Bears række armene i vejret. Sejren lød på 91-88.
Dermed efterlader Bakken Bears dagens modstandere fra Lions i bunden af gruppen i FIBA Europe Cup.
Topscorer for Bears blev Shaq Rombley med 16 points, mens Djahi Binet tegnede sig for 15 points og 12 rebounds – en double double. For Lions scorede Arnas Sakenis hele 26 points.
Bears spiller igen hjemme på lørdag i Basketligaen mod BMS Herlev.
