Finale 3 i Aarhus mandag

Med sejre i de to første kampe har Bakken Bears har fået en resultatmæssig perfekt start på DM-finaleserien. I mandagens tredje finalekamp i Aarhus kan Bakken Bears tage et meget stort skridt mod klubbens 19. danske mesterskab.

Begge finaleopgør har været tætte. Finale 1 i Aarhus var en højscorende affære (106-90), hvor Bears var i front stort set hele kampen, men uden for alvor at kunne ryste HIC af. I det andet opgør i Horsens var hjemmeholdet foran ved pausen, og kampen var helt lige med tre minutter igen. I den kamp måtte forsvaret vinde for Bakken Bears (77-70).

I forhold til det seneste opgør i torsdags, skal Bears have tempoet op og gang i skuddene bag trepointslinjen, hvor det blot lykkedes at ramme fire ud af 27 forsøg. Samlet set synes reboundstatistikken at have rigtig stor indflydelse på kampenes resultat. Bears var overbevisende i den disciplin i den første kamp (43-31), mens det endte uafgjort i kamp to (43-43).

For HIC har Richmond Aririguzoh været en stor udfordring for Bearsspillerne. HICs center snitter 17,0 point i de to første finalekampe (sæsonsnit er 10,8 point) foruden 7,5 rebounds. Den farlige guardtrio bestående af Charles Callison (17,0 point og 4,0 assists pr. kamp i finaleserien), David Efianayi (15,0 point), Gage Davis (12,5 og 9,0 rebounds point) giver også Bears problemer, ligesom de har givet alle modstandere problemer i sæsonen.

For Bears har QJ Peterson været mest scorende med 18,0 point pr. kamp, mens Deshawn Stephens snitter 14,5 point. Michel Diouf var bedste spiller i den anden finalekamp, og især hans +/- statistikker er imponerende. I det første opgør vandt med Bears med 26 point i de 22 minutter han var på banen, men bjørnene vandt med 17 point i de knap 28 minutter Diouf spillede i kamp to.

DM-finale tre spilles mandag kl. 18:30 i Vejlby-Risskov Hallen, mens det fjerde opgør spilles på fredag den 21. maj kl. 18:45 i Forum Horsens. Kampene kan ses på fanseat.com – optakt til den tredje finale i form af BearsTV Live kan ses på Bakken Bears kanaler på YouTube eller Facebook fra kl. 17:45.

 

Fornyet fokus på ny hjemmebane
22 sep 2023

Fornyet fokus på ny hjemmebane

Vi omstrukturerer i Bakken Bears. Omstruktureringen sikre, at ambitionen om en ny basketballfacilitet bliver realiseret...
Bakken Bears rejser til Tyrkiet med håb om Basketball Champions League
22 sep 2023

Bakken Bears rejser til Tyrkiet med håb om Basketball Champions League

Bakken Bears skal, over tre kampe på fire dage i næste uge i Tyrkiet,...
Bears Spotlight: Head Coach Anders Sommer
22 sep 2023

Bears Spotlight: Head Coach Anders Sommer

Anders Sommer. Navnet er efterhånden ganske velkendt i dansk basketball. Efter at have brugt...
Bears afviser Horsens’ comeback
19 sep 2023

Bears afviser Horsens’ comeback

Bakken Bears spillede 27 minutters formidabel basketball, da de tirsdag aften tog imod Horsens...
NEWS ARCHIVE