Tæt kamp mod Alba Berlin

Alba Berlin var en for stor mundfuld for Bakken Bears søndag eftermiddag, men dog ikke større end at der var ærgrelse over ikke at slå de tyske mestre, der også deltager i Europas bedste klubturnering, EuroLeague. Bears var kun bagud med 2-3 stykker på vej ind i de sidste to minutter, men endte med at tabe 84-75.

Bakken startede kampen bedst og var foran 8-11, men røg ind i et tysk uvejr de sidste fem minutter af første periode, som blev tabt 10-2. Alba pressede ekstremt hårdt i forsvaret og Bakken smed en række bolde væk og gav hjemmeholdet en stor føring.

Bagud 27-13 viste bjørnene dog at rovdyrshjertet banker hårdt i årets trup. Stille og roligt spillede Bears sig ind i kampen, med scoringer fra en række spillere. Der blev kæmpet for sagen, også i reboundspillet, hvor især Travis Taylor ryddede op. Da hornet lød for pause, havde Bakken udlignet til 41-41 og de tilladte 300 tilskuere i hallen var blevet lidt stille.

Anden halvleg bølgede frem og tilbage, med Bakken i front meget af tiden. Ingen af holdene kunne bygge en afgørende føring op – eller bare en på over fem point.

Ingen af Albas stjerner brændte rigtigt igennem, men som hold skød de rigtigt godt. Kun svenske Marcus Ericsson og Maddo Lo havde ikke indstillet kanonen, med kun én træffer på ni forsøg, mens resten af holdet ramte 13 af 21 udefra.

De sidste fem minutter lignede det en gyserafslutning, men de sidste par minutter trak hjemmeholdet lidt fra og sikrede sig en sejr på 84-75.

Frank Bartley var topscorer for Bakken med 23 point og fire tre-pointere. Travis Taylor gjorde også en indsats på statistikkerne, med en såkaldt Double Double med 14 point og ikke mindre end 15 rebounds.

 

 

TJ ER FORTID I BEARS
01 jul 2025

TJ ER FORTID I BEARS

Når den nye sæson skydes i gang til august, bliver det uden Terrence Hargrove...
KING TAGER TIL TYSKLAND
30 jun 2025

KING TAGER TIL TYSKLAND

Vi skal sige farvel til Urald King, som tager et smut sydpå til Tyskland....
ALSIDIG GUARD KLAR FOR BEARS
27 jun 2025

ALSIDIG GUARD KLAR FOR BEARS

Tymu Chenery, er ny Bakken Bears-spiller. Den 198 cm høje amerikanske guard har netop...
SHAQ TIL BEARS
22 jun 2025

SHAQ TIL BEARS

Bakken Bears har indgået sommerens første aftale med en ny spiller, nemlig den hollandske...
NEWS ARCHIVE