FRA WARRIORS TIL BEARS

Det er sjældent, danske basketballklubber kan melde ud om tilgang fra et af de helt store hold i NBA, men det kan Bakken Bears, der har tilknyttet den amerikanske træner Will Sheehey som Assistant Coach and Head of Player Development. Sheehey kommer fra et tilsvarende job hos Golden State Warriors.

Will Sheehey, der har lavet en etårig aftale med Bakken Bears, skal sammen med den nye head coach Skyler Bowlin, assistant coach Thomas Hemmingsen og teknisk coach Jakob Freil styre Bakken Bears-holdet mod sæsonens mål om at præstere bedst muligt. Men Sheehey får et særligt fokus på udvikling af de dygtige unge spillere, der er i Bakken Bears-truppen og på vej ind i truppen. Her skal Sheehey bidrage til transitionen fra talent til elite. Samtidig skal Sheehey bidrage til at styrke Bakken Bears’ position i den internationale fødekæde, og det er også ambitionen, at han kommer til at bidrage til udviklingen af basketball i Aarhus og omegn. 

Når det kan lykkes at lokke Sheehey til at droppe et trænerjob i en af verdens største klubber, skyldes det bl.a. et forudgående kendskab til Bakken Bears’ nye head coach, Skyler Bowlin, som har spillet med Sheehey i den bedste tyske række. Men det skyldes også en ambition om at vende tilbage til Europa.

“Min familie og jeg er begejstrede for at blive en del af Bears-organisationen af mange grunde. Jeg har kendt Skyler i årevis og stoler på hans vision om at tage Bears til det næste niveau. At træne og udvikle yngre spillere er en passion for mig. Muligheden for at have en livslang indflydelse på disse spillere er for god til at lade gå fra mig. Klubbens og byens kultur og tankegang er perfekt afstemt med mine kerneværdier. Jeg kan ikke vente med at komme i gang”, siger den kommende Bearstræner.

Bakken Bears head coach Skyler Bowlin glæder sig selvsagt til tilgang af Will Sheehey.

”Jeg er begejstret for, at Will slutter sig til vores stab. Hans baggrund som basketballspiller på højt niveau rundt om i Europa og USA kombineret med hans trænererfaring med en af de bedste organisationer i hele verden er en kæmpe fordel for os her i Bakken. Hans fokus på den offensive ende såvel som spillerudvikling vil virkelig gavne klubben på eliteniveau og akademiet”, siger Skyler Bowlin.

Bakken Bears indleder træningen i starten af august og spiller første turneringskamp i midten af september.

Foto: Golden State Warriors

VelkommenNyTraener WS
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND
10 feb 2026

STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND

På fredag tager vi mod hovedstaden, hvor der venter et opgør mod BC Copenhagen....
HJEMMEKAMP I ARENAEN!
09 feb 2026

HJEMMEKAMP I ARENAEN!

Når Bakken Bears tager hul på mesterskabsslutspillet, spilles fire af de fem kampe på...
JUBILÆUMSSEJR TIL BERG
07 feb 2026

JUBILÆUMSSEJR TIL BERG

Bakken Bears-anfører spillede sin Bears-kamp nummer 300 i lørdagens hjemmekamp mod BK Vejen, og...
NEWS ARCHIVE