OVERBEVISENDE INDSATS – 2-0

Bakken Bears fik en storsejr i den anden DM-semifinale mod Horsens IC. Bears vandt 103-64 og er dermed blot en sejr fra DM-finalepladsen.
 
VM i badminton pressede HIC i uvante rammer i Torstedhallen, men den lille hal var fyldt, og de fremmødte leverede en fremragende stemning. Fremragende var også Bakken Bears spil i første periode, som blev vundet 31-18 – selvom hjemmeholdet scorede otte af de sidste ti point.
 
I første halvdel af anden periode var Bears i fuld kontrol, men en føring på 46-25 midtvejs i perioden var ved at blive formøblet, da bjørnene glemte at følge planen. HIC fik reduceret til pausestillingen 42-52. I tredje periode blev der kæmpet om hver eneste possession, og kampen blev topintens.
 
I kampens afsluttende fjerdedel begyndte HIC at se trætte ud, og de kunne ikke modstå det pres, Bears kom med. Bakken Bears vandt fjerde periode 31-7 og dermed kampen 103-64.
 
Bakken Bears er dermed i en solid position inden mandagens tredje semifinalekamp i Sparekassen Danmark Basketball Center. Omvendt er HIC nu tvunget til at vinde tre kampe i træk, hvis de skal nå finalen.
 
Shaquille Rombley var topscorer med 19 point, mens Duke Deen og Magnus Møllgaard hver scorede 13 point – sidstnævnte på blot godt 7 minutters spil. For HIC scorede Matt Johnson 15 point.
 
Foto: Per Bille
260430Semi2
I DAG ER DET DARKO’S FØDSELSDAG
23 aug 2026

I DAG ER DET DARKO’S FØDSELSDAG

.. hurra hurra hurraaa!!! Vores alle sammens Darko Jukic har i dag fødselsdag, og vi...
VIL DU VÆRE MED TIL AT SKABE DANMARKS BEDSTE INDENDØRS SPORTSOPLEVELSE?
21 aug 2026

VIL DU VÆRE MED TIL AT SKABE DANMARKS BEDSTE INDENDØRS SPORTSOPLEVELSE?

Vi søger en Commercial Operations Manager, som bliver et centralt omdrejningspunkt i Bakken Bears’...
TÆT KAMP I HAMBORG
15 aug 2026

TÆT KAMP I HAMBORG

Efter meget trafik ned ad E45 ankom holdet til Hamborg i eftermiddags, hvor første...
REKORDHOLDER TIL BEARS
04 aug 2026

REKORDHOLDER TIL BEARS

Bakken Bears har indgået en etårig aftale med Jarnel Rancy. Rancy har skrevet sig...
NEWS ARCHIVE