BJØRNENE DRAGER TIL SLOVAKIET
Oprettet 26/10 2026Tirsdag venter endnu en europæisk opgave for Bakken Bears, når holdet møder slovakiske BC Prievidza på udebane i FIBA Europe Cup.
BC Prievidza har allerede vist, at holdet kan producere mange point. I kampen mod Landau Lions vandt slovakkerne med 108-84, og holdet har flere offensive profiler, som Bears skal være opmærksomme på. Frankie Policelli har blandt andet markeret sig som en af holdets mest scorende spillere, mens Christyon Eugene også har bidraget med mange point.
For Bears handler det om at finde rytmen fra start og stå imod presset fra hjemmeholdet. På udebane i Europa kan små marginaler få stor betydning, og derfor bliver det vigtigt at holde fast i spillet gennem alle fire perioder.
Kampen i Prievidza er endnu en mulighed for Bears for at hente vigtige point i gruppespillet i FIBA Europe Cup. Nu gælder det en stærk holdindsats på slovakisk grund, hvor bjørnene skal forsøge at tage sejren med hjem til Aarhus.
