Topprofil forlænger med Bears

’Jeg elsker Aarhus, og Bakken behandler mig godt – så hvorfor tage et andet sted hen?’

Sådan begrunder center i Bakken Bears, Michel Diouf, at han bliver i Bakken Bears. Diouf har skrevet under på en kontrakt for de kommende to sæsoner med option på yderligere et år.

Michel Diouf kom til Aarhus i sommeren 2015 og har i sine tre sæsoner vundet to danske mesterskaber og to pokaltitler, mens han er blevet kåret som ”årets forsvarsspiller” i ligaen to gange. Derudover var senegaleseren en meget afgørende figur i Bakken Bears’ semifinaleplads i FIBA Europe Cup.

’At forlænge aftalen med Michel Diouf har været en topprioritet. Udover at være en fantastisk spiller, er Michel en samlende figur i omklædningsrummet. Endvidere står han for kontinuiteten i truppen,’ siger sportsdirektør Michael Piloz.

Bakken Bears er underlagt et regelsæt i dansk basketball, hvor klubberne må have et ubegrænset antal europæiske spillere og spillere fra de såkaldte Cotonou-lande, herunder Senegal. I praksis betyder det, at der kun er begrænsninger på antallet af ’amerikanere’, som klubberne må have tre af. Det betyder selvsagt, at det har stor værdi, at have en topprofil med et pas, som der ikke er begrænsning på.

Michel Diouf scorede i Basketligaen 10,7 point og tog 6,6 rebounds, mens de tilsvarende tal for deltagelsen i FIBA Europe Cup var hhv 12,4 og 6,8.

140318PerBille11
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND
10 feb 2026

STORBYOPGØR PÅ SJÆLLAND

På fredag tager vi mod hovedstaden, hvor der venter et opgør mod BC Copenhagen....
NEWS ARCHIVE