Bakken Bears moste modløse mestre

Bakken Bears spillede torsdag aften en flot udekamp mod de engelske mestre fra Leicester Riders i den første af to kampe i Champions League-kvalifikationen. Holdet trak sig nemlig sejrrigt ud ad opgøret med en sejr på 13 point til slutstillingen 77 – 90. Et fremragende udgangspunkt for Bakken Bears, og meget skal gå galt, hvis ikke drømmen om videre færd i kvalifikationen skal leve videre.

Danskerne var bedre end englænderne i alle spillets facetter, og hjemmeholdet havde hele kampen svært ved at få et ben til jorden. Effektiviteten og tempoet fra Bakken Bears’ side var en europæisk kamp værdig, og Leicester Riders kommer på en svær opgave i Vejlby-Risskov Hallen lørdag den 22. september klokken 16:00.

Hele Bakken Bears-holdet spillede en eksemplarisk kamp, men særligt Michel Diouf spillede en stor rolle i domineringen af de engelske mestre i begge ender af banen, og han var afgjort kampens spiller.

Læs hele referatet her

 

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT
06 maj 2025

DARKO JUKIC CAREER HIGH MED 31 POINT

Darko Jukic scorede i mandagens tredje semifinalekamp 31 point, og det er det højeste...
BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER
05 maj 2025

BAKKEN BEARS I FINALEN EFTER GYSER

For 23. sæson i træk er Bakken Bears blandt landets to bedste hold, og...
NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES
04 maj 2025

NU KAN SEMIFINALERNE AFGØRES

I morgen, mandag d. 5. maj, tager Bakken Bears et smut sydpå, når tredje...
ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY
04 maj 2025

ÅRETS FRIVILLIG: SUSANNE BAY

Hvert år kårer vi i Bakken Bears en frivillig, der får overrakt pokalen ved...
NEWS ARCHIVE