Bakken Bears sikrede førstepladsen i grundspillet med sejr over Svendborg Rabbits

De regerende danske mestre fra Bakken Bears besejrede søndag eftermiddag Svendborg Rabbits med 87 – 78 efter kamp, hvor aarhusianerne dominerede før pausen. “Bjørnene” spillede fremragende basket med flydende angrebsspil og flotte afleveringer til den åbne mand. Gæsterne fra Svendborg Rabbits havde store udfordringer med at dække op for Bakken Bears’ fart og fysik. De danske mestre gik derfor til pause med en stilling på 52 – 33.

Forspringet ved pausen kom Bakken Bears til gode, eftersom holdet bestemt ikke imponerede efter pausen. Holdet brændte alt for mange chancer og lavede for mange turnovers. Svendborg Rabbits gjorde sit for at komme tilbage i kampen ved at vinde de to sidste perioder, men det var ikke nok for fynboerne i Vejlby-Risskov Hallen søndag eftermiddag, og en Bears-sejr blev derfor en realitet.

Sejren betyder, at Bakken Bears sikrer sig førstepladsen i grundspillet over Horsens IC, og dermed har “Bjørnene” hjemmebanefordel gennem slutspillet.

De danske mestre går nu en landskampspause i møde, og næste kamp er først den 22. februar på udebane mod Wolfpack.

Læs hele kampens referat

Bakken
SCHWARTZ SKIFTER TIL BEARS ACADEMY
23 feb 2026

SCHWARTZ SKIFTER TIL BEARS ACADEMY

Bakken Bears' center, Simon Schwartz, skifter til Bears Academy for resten af sæsonen. "Simon er...
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
NEWS ARCHIVE