Bears historisk videre til europæiske 1/8-finaler

Bakken Bears er videre til 1/8-finalerne i FIBA Europe Cup efter en fantastisk sejr på udebane over KK Mornar Bar fra Montenegro. Nøjagtigt som i den første kamp mellem holdene vandt Bakken Bears efter fem minutters overtime – denne gang 87-76 efter den ordinære kamp endte 74-74.

Med sejren har Bakken Bears fire sejre i fem kampe og har allerede vundet gruppen selvom holdet mangler den sidste kamp, der spilles på onsdag i Ungarn. Modstanderne er Szolnoki Olaj, der i dag tabte til Tsmoki Minsk fra Hviderusland, og dermed er ude af turneringen. Tsmoki Minsk og Mornar Bar spiller onsdag om andenpladsen i gruppen.

Mest scorende for Bakken Bears blev turneringens topscorer DeVaughn Akoon-Purcell, der scorede 22 point. Jaye Crockett Tony Bishop var en af heltene med en tre pointscoring, der udlignede til 74-74 ni sekunder før tid og han tog flere af sine i alt 11 rebounds i slutfasen.

De to bedste fra hver af de fire grupper i FIBA Europe Cups andet gruppespil går videre til 1/8-finalerne, hvor de mødes af otte hold fra Basketball Champions League. Der er lodtrækning torsdag den 8. februar, dagen efter sidste spillerunde.

Læs referatet fra kampen her.

Foto: Per Bille, Ry Foto

8112017BearsPerBille 21
ÆNDRET KAMPTIDSPUNKT
05 jan 2026

ÆNDRET KAMPTIDSPUNKT

Når vi tager imod Svendborg Rabbits på hjemmebane på torsdag d. 8. januar, gør...
GOD ÅBNING PÅ 2026
03 jan 2026

GOD ÅBNING PÅ 2026

Bakken Bears åbnede 2026 med en storsejr på 114-70 over Værløse Blue Hawks og...
𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩
03 jan 2026

𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩

Det nye år er over os, og denne lørdag har Værløse Blue Hawks trillet...
NEWS ARCHIVE