Mod gammel kending på Cypern

Bakken Bears skal forbi de cypriotiske mestre og herefter et litauisk top4-hold, hvis de danske mestre skal kvalificere sig til Basketball Champions League. Det blev resultatet af torsdagens lodtrækning i Geneve.

I første kvalifikationsrunde er Bakken Bears seedet og skal her starte på udebane mod Keravnos fra Cypern. Det cypriotiske hold, der har hjemmebane i Strovolou, vandt mesterskabet med en 3-1 sejr over grundspilsvinderne fra AEK Larnaca. Keravnos nåede i 2017/18 1/8-finalerne i FIBA Europe Cup, mens holdet i 2018/19 tabte til ukrainske Cherkasy Mavpy i kvalifikationen til samme turnering. Et ukrainsk hold som Bears senere mødte.

En af profilerne hos Keravnos er amerikanske Kenny Barker, der har en fortid hos Bears. Efter Barker var med til at gøre Bears til mestre i 2013/14 kom han til Schweiz, hvor han gjorde Geneve til mestre inden det foreløbigt er blevet til fire sæsoner hos Keravnos, kun afgjort af et kort ophold i Belgien.

Første opgør spilles i Strovolou den 17. september, mens returopgøret spilles i Danmark den 20. september. Vinderen har fornøjelsen af en hjemmekamp den 26. september, når litauiske Lietkabelis kommer forbi. Litauerne lægger gulv til returopgøret tre dage senere.

Lietkabelis blev nummer fire i den meget stærke litauiske liga, hvor holdet tabte til Euroleague-mandskabet fra Zalgiris. Lietkabelis deltog i 2018/19-udgaven af Basketball Champions League. Her blev holdet nummer fem i deres pulje og derfor lige præcis ikke videre til playoffs. De to sæsoner inden da var Lietkabelis med i EuroCup – en turnering, der er på niveau med Basketball Champions League.

Billetsalget til Bakken Bears’ hjemmekampe i den kommende sæson starter i august.

Adama Darboe FIBA
ER DU LIGE SÅ KLAR TIL FEBRUAR SOM VI ER?
31 jan 2026

ER DU LIGE SÅ KLAR TIL FEBRUAR SOM VI ER?

Februar måned byder på en masse spændende kampe, når Basketligaens grundspil skal afsluttes, inden...
SVÆR SEJR I AMAGER
29 jan 2026

SVÆR SEJR I AMAGER

Bakken Bears fik en sejr i Amagerhallen, men det holdt meget hårdt imod et...
ENDNU EN KAMP VENTER OVER BROEN
27 jan 2026

ENDNU EN KAMP VENTER OVER BROEN

På torsdag går turen til Amager, hvor der venter et opgør, der er det...
GOD HOLDINDSATS GAV SEJR
21 jan 2026

GOD HOLDINDSATS GAV SEJR

Blot fire dage efter de to hold mødtes i Skovlunde, var BMS Herlev gæster...
NEWS ARCHIVE