Prishtina prisgivet mod Bakken Bears

Bakken Bears leverede tirsdag aften endnu en fremragende indsats i europæisk sammenhæng, da man slog Z Mobile Prishtina fra Kosovo med 108-84 i FIBA Europe Cup. De danske mestre sætter sig dermed på førstepladsen i gruppen, og det ser dermed lovende ud i forhold til at avancere fra gruppen.

Hjemmeholdet fra Bakken Bears spillede fremragende basketball foran de mange fremmødte tilskuere i Vejlby-Risskov Hallen. Aarhusianerne vandt samtlige perioder, og der var en elektrisk stemning i hallen gennem hele kampen. De europæiske aftener på hjemmebanen i Vejlby-Risskov Hallen kan noget specielt, og det var helt sikkert en speciel aften både på banen og på lægterne. Nederlaget til Z Mobile Prishtina var holdets blot andet nederlag i sæsonen.

Kampens mest iøjnefaldende spiller var Bakken Bears’ amerikaner Tobin Carberry, der i den grad gik forrest og scorede 26 point mod mestrene fra Kosovo.

Bakken Bears næste kampe i FIBA Europa Cup er tirsdag den 6. november, hvor de danske mestre rejser til Rumænien. Her venter Steaua Bucuresti, som aarhusianerne besejrede med hele 100-66 på hjemmebane i den første gruppespilskamp.

Læs hele referatet

Ryan Martin 1
MADS ZIEGLER TIL BEARS
10 sep 2026

MADS ZIEGLER TIL BEARS

19 år og allerede 44 kampe i Basketligaen er status for Mads Ziegler. De...
NU STARTER BASKETSÆSONEN MEGET SNART IGEN!
09 sep 2026

NU STARTER BASKETSÆSONEN MEGET SNART IGEN!

I næste uge går turen til Bulgarien, hvor Bakken Bears skal spille Basketball Champions...
VI SØGER TJENERE TIL BAKKEN BEARS
09 sep 2026

VI SØGER TJENERE TIL BAKKEN BEARS

Vi søger servicemindede og energiske tjenere, der har lyst til at være med til...
BLIV BEARS MEMBER I DAG
06 sep 2026

BLIV BEARS MEMBER I DAG

- indløs din første eksklusive fordel allerede på tirsdag! På tirsdag afholder vi første eksklusive...
NEWS ARCHIVE