Torsdag venter de engelske mestre fra Leicester Riders i Champions League-kvalifikationen

Bakken Bears har fået en godkendt optakt til sæsonen med nogle imponerende sejre i træningskampene, hvor hele holdet har budt ind med flotte individuelle præstationer.

Særligt en af nyerhvervelserne i form af amerikanske Ryan Evans har gjort sig positivt bemærket med flere kampe som topscorer for holdet. Amerikaneren virker til at være faldet perfekt ind i den på forvejen homogene trup.

Torsdag aften klokken 20:00 dansk tid venter de engelske mestre fra Leicester Riders i den første af to knockout-kampe i Champions League-kvalifikationen. Bakken Bears jagter et godt udgangspunkt inden returkampen, hvis drømmen om Champions League-gruppespil skal leve videre.

Læs hele foromtalen her

ArticlePerBille3
CARLOS PAIVA BLIVER HEAD COACH PÅ BEARS SUMMER CAMP
18 jun 2026

CARLOS PAIVA BLIVER HEAD COACH PÅ BEARS SUMMER CAMP

I uge 32 løber Bears Summer Camp endnu engang af stablen - og nu...
17 jun 2026

WILLIAM BLOCH SIGER FARVEL TIL BAKKEN BEARS

Når sæson 2026/27 skydes igang bliver det uden William Bloch på holdkortet. William bliver...
DOBBELTLICENSREGLEN FJERNES
16 jun 2026

DOBBELTLICENSREGLEN FJERNES

Fra og med sæson 2026/27 bliver dobbeltlicensreglen fjernet fra Basketligaen. Det betyder, at der...
SCHWARTZ STOPPER I BEARS
14 jun 2026

SCHWARTZ STOPPER I BEARS

Efter to år stopper Simon Schwartz i Bears! Simon kom til Bakken Bears i sommeren...
NEWS ARCHIVE