Topprofil forlænger med Bears

’Jeg elsker Aarhus, og Bakken behandler mig godt – så hvorfor tage et andet sted hen?’

Sådan begrunder center i Bakken Bears, Michel Diouf, at han bliver i Bakken Bears. Diouf har skrevet under på en kontrakt for de kommende to sæsoner med option på yderligere et år.

Michel Diouf kom til Aarhus i sommeren 2015 og har i sine tre sæsoner vundet to danske mesterskaber og to pokaltitler, mens han er blevet kåret som ”årets forsvarsspiller” i ligaen to gange. Derudover var senegaleseren en meget afgørende figur i Bakken Bears’ semifinaleplads i FIBA Europe Cup.

’At forlænge aftalen med Michel Diouf har været en topprioritet. Udover at være en fantastisk spiller, er Michel en samlende figur i omklædningsrummet. Endvidere står han for kontinuiteten i truppen,’ siger sportsdirektør Michael Piloz.

Bakken Bears er underlagt et regelsæt i dansk basketball, hvor klubberne må have et ubegrænset antal europæiske spillere og spillere fra de såkaldte Cotonou-lande, herunder Senegal. I praksis betyder det, at der kun er begrænsninger på antallet af ’amerikanere’, som klubberne må have tre af. Det betyder selvsagt, at det har stor værdi, at have en topprofil med et pas, som der ikke er begrænsning på.

Michel Diouf scorede i Basketligaen 10,7 point og tog 6,6 rebounds, mens de tilsvarende tal for deltagelsen i FIBA Europe Cup var hhv 12,4 og 6,8.

140318PerBille11
ÆNDRET KAMPTIDSPUNKT
05 jan 2026

ÆNDRET KAMPTIDSPUNKT

Når vi tager imod Svendborg Rabbits på hjemmebane på torsdag d. 8. januar, gør...
GOD ÅBNING PÅ 2026
03 jan 2026

GOD ÅBNING PÅ 2026

Bakken Bears åbnede 2026 med en storsejr på 114-70 over Værløse Blue Hawks og...
𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩
03 jan 2026

𝐕æ𝐫𝐥ø𝐬𝐞 𝐯𝐞𝐧𝐭𝐞𝐫 𝐢 𝐚̊𝐫𝐞𝐭𝐬 𝐟ø𝐫𝐬𝐭𝐞 𝐤𝐚𝐦𝐩

Det nye år er over os, og denne lørdag har Værløse Blue Hawks trillet...
NEWS ARCHIVE