Bakken Bears går efter sæsonens første sejr i København

Bakken har i to forsøg i denne sæson endnu ikke lykkedes med at tage en sejr i Storkøbenhavn, men fredag aften får Danmarksmestrene endnu en chance på Nørrebro, hvor BC Copenhagen venter.

Bears har to gange i sæsonen taget turen over Storebælt og begge gange er det blevet til nederlag, til henholdsvis Værløse og BMS Herlev. Tredje gang kan være lykkens gang for Bakken, mod et ungt og aggressivt hold fra BC Copenhagen.

De to hold ligger, sammen med tre andre hold, á point i midten af tabellen, med tre sejre hver. Bakken har dog kun to nederlag, mens BC Copenhagen har fire.

BC Copenhagen har et ungt hold med danske talenter, krydret med et spansk islæt og to amerikanske forstærkninger. Topscorer er unge Nathan Scott, der i hans første sæson som professionel scorer 22 point pr. kamp for københavnerne.

I den anden ende af skalaen, aldersmæssigt, findes den 37-årige amerikanske veteran Durell Vinson, der blandt andet har en fortid hos Svendborg Rabbits. Han scorer 16 point pr. kamp og tager lige over 11 rebounds.

Bakken Bears ventes at stille med fuldt hold.

Kampen kan ses live på Stiften.dk

bb print Fotograf Per Bille 20221007DSC05800
SCHWARTZ SKIFTER TIL BEARS ACADEMY
23 feb 2026

SCHWARTZ SKIFTER TIL BEARS ACADEMY

Bakken Bears' center, Simon Schwartz, skifter til Bears Academy for resten af sæsonen. "Simon er...
SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR
19 feb 2026

SEJR SIKRER GRUNDSPILSSEJR

Bakken Bears fik en hårdt tilkæmpet udebanesejr i torsdagens sidsterundekamp, da Horsens IC blev...
NEDERLAG I NÆSTVED
16 feb 2026

NEDERLAG I NÆSTVED

Bakken Bears led sæsonens andet liganederlag, da Team Fog Næstved vandt 110-103 i mandagens...
SLUTSPILLET ER TIL SALG
10 feb 2026

SLUTSPILLET ER TIL SALG

Det begynder at spidse til i Basketligaen, og slutspillet starter snart. Resten af sæsonen...
NEWS ARCHIVE